Rzeszowski MPWiK ma nowiutkiego wuko. Pomoże w pracy przy kanalizacji

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 stycznia 2023

Fot. Materiał prasowy

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło nowy pojazd typu wuko służący do udrażniania i czyszczenia sieci kanalizacyjnej. Samochód posiadający nowoczesne wyposażenie kosztował 2,5 mln zł.

Nowy pojazd dla MPWiK

Samochody typu wuko (popularne określenie dla pojazdów komunalnych) służą do udrażniania i czyszczenia sieci kanalizacyjnej. Są niezbędne dla MPWiK , bo rzeszowska sieć kanalizacyjna rozrasta się wraz z rozwojem miasta. Obecnie spółka obsługuje około 230 tysięcy odbiorców na terenie Rzeszowa i kilku okolicznych gmin m. in. Tyczyna, Boguchwały, Krasnego i Trzebowniska.

Rzeszowski MPWiK ma do dyspozycji obecnie 7 pojazdów typu wuko, w tym nowo zakupiony samochód z nowoczesnym wyposażeniem, który posiada technologię odzysku wody. Technologia ta polega na tym, że niedrożna kanalizacja czyszczona jest wodą pobraną z sieci kanalizacyjnej. Wyeliminowano zatem całkowicie konieczność tankowania czystej wody do udrażniania kanalizacji.

- Rura ssąca jest włożona do kanalizacji, pobiera ściek i tym ściekiem czyści kanalizację nie potrzebuje dodatkowego źródła wody czystej, nie zużywa jej. To oszczędność czystej wody, ale także czasu. Nie trzeba przerywać pracy by dotankować urządzenie. Nie trzeba wracać do bazy na tankowanie i zrzucanie osadu. To znacznie usprawnia cały proces. Taka technologia, choć nie całkiem nowa ale systematycznie udoskonalana, daje oszczędność czasu i środków – tłumaczy Adam Żelażewski, dyrektor działu handlu firmy KanRo ltd sp. z o.o. z Białegostoku, która dostarczyła nowe wuko do Rzeszowa.

Urządzenie może pracować bez przerwy przez całą jedną zmianę. Po tym czasie wywozi zgromadzony w beczce szlam i jest gotowe do dalszej pracy. Nowy sprzęt dysponuje znacznie mocniejszą pompą od pozostałych wuko co pozwala mu radzić sobie z najtrudniejszymi przeszkodami.

Panorama Rzeszowa po bokach

Nowe wuko dotarło do rzeszowskiego MPWiK kilka dni temu. Wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wyposażeniem, ale również wyglądem. Na tradycyjnym (dla tego pojazdu) pomarańczowym kolorze karoserii pojawiły się dodatkowe malowane elementy. MPWiK poprosił dostawcę o umieszczenie na bokach pojazdu symbolicznej panoramy Rzeszowa, przedstawiającej najbardziej charakterystyczne obiekty stolicy Podkarpacia. Oprócz tego pojawia się element edukacyjny. Po bokach pojazdu są umieszczone informacje jakich przedmiotów nie należy wrzucać do kanalizacji.

– Chcemy z taką informacją trafiać do odbiorców różnymi drogami. Oprócz akcji informacyjnych i edukacyjnych także obrazem na samochodach, które regularnie przemieszczają się po miejskich ulicach – tłumaczy Łukasz Zeńko, zastępca kierownika sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w MPWIK.

Nowy wuko kosztował 2,5 mln zł

Pojazd, który trafił do Rzeszowa został wyprodukowany przez firmę Kaiser z Lichtensteinu. Te samochody są produkowane w fabrykach na Słowacji, we Włoszech, Finlandii i w USA. „Rzeszowski” Kaiser powstał na Słowacji. Jest pierwszym w Rzeszowie i trzecim na Podkarpaciu urządzeniem tej klasy. Adam Żelażewski szacuje, że w całej Polsce pracuje około 250 takich nowoczesnych maszyn.

Załogi obsługujące pojazdy wuko są w rzeszowskim MPWiK specjalistycznie szkolone. W przypadku nowego auta konieczne było dodatkowe szkolenie, bo to pierwszy pojazd typu Kaiser w rzeszowskiej spółce. Samochód kosztował 2,5 miliona złotych.

MPWiK otrzymał na ten zakup pożyczkę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istnieje możliwość umorzenia 15 procent kwoty pożyczki. Warunki nie są trudne do spełnienia. Pierwszy to terminowy zakup, a kolejny to terminowe spłacanie rat.

Wokul

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4