Ruszyła przebudowa Teatru Siemaszkowej. Znamy szczegóły inwestycji. FILM

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 sierpnia 2019

Budynek Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Fot. Wikipedia

Trwa właśnie przebudowa Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a konkretnie przebudowa sceny głównej tego teatru. To niejako pierwszy akt inwestycji prowadzącej do zasadniczej rozbudowy najstarszego teatru w Rzeszowie, o której to potrzebie mówi się już od pewnego czasu. Gotową, nową scenę rzeszowska publiczność zobaczy już do połowy listopada tego roku.

Pierwszy raz o rozbudowie Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie mogliśmy usłyszeć jakieś 17 lat temu, kiedy Jan Nowara po raz pierwszy zagościł w Rzeszowie na stanowisku dyrektora. Już wówczas zdawał sobie on sprawę, że zaadaptowany na potrzeby teatru wiele, wiele lat temu zabytkowy budynek, znajdujący się przy ul. Sokoła 7 w Rzeszowie, wkrótce będzie potrzebował nie tylko liftingu ale i poważnej przebudowy. Wszystko po to, by sprostać zmieniającym się czasom, by urządzać bardziej spektakularne sztuki z wykorzystaniem nowych technik teatralnych, a także by zwiększyć komfort widzów. Nowara był wtedy dyrektorem tylko przez rok i nie zrealizował swojego zamysłu. Po nim temat przebudowy jakoś nie był w centrum zainteresowania ani jego następców, ani właściciela, czyli Samorządu Województwa Podkarpackiego.

W 2014 roku Nowara ponownie wygrał konkurs na dyrektora Teatru Siemaszkowej. Tym razem, dostał więcej czasu, by zrealizować swoje pomysły artystyczne (dużo już pisaliśmy o tej przemianie) oraz pomysły techniczne na teatr. Całe szczęście znalazł w tym wspólny język z obecnym Marszałkiem Władysławem Ortylem i Zarządem Województwa Podkarpackiego.

Trwająca właśnie przebudowa sceny głównej Teatru Siemaszkowej ma na celu przede wszystkim powiększyć jej okno i powiększyć spektrum oglądane przez widzów. Przebudowa okna scenicznego umożliwi także wystawianie bardziej skomplikowanych scenograficznie sztuk, które do tej pory nie miały takiej możliwości. Często było to ograniczeniem przy zapraszaniu ciekawych zespołów teatralnych spoza Rzeszowa.

Ale to tylko pierwszy krok na drodze większych przemian w budynku przy ul. Sokoła. Kolejne etapy przebudowy będą z czasem obejmowały coraz większe dostosowywanie przestrzeni tego budynku do współczesnych wymogów życia artystycznego. Finałem będzie rozbudowa teatru o drugą, jakże potrzebną, dużą scenę. Takie rozwiązanie umożliwi w przyszłości realizacje dwóch spektakli jednocześnie, co da większy wybór rzeszowskiej publiczności. Jedni będą mogli wybrać się na poruszający dramat, a inni pękać ze śmiechu na komedii. Obecnie nie można nawet wystawić spektakli jeden po drugim, gdyż na samą zmianę scenografii konieczne jest wiele godzin.

To wszystko przed nami, ale należy się cieszyć, że pierwszy duży krok w tym kierunku jest właśnie realizowany. Ponieważ wielu z naszych Czytelników sygnalizowało nam zainteresowanie trwającą właśnie przebudową Teatru Siemaszkowej, specjalnie na Waszą prośbę, publikujemy rozmowę Barbary Kędzierskiej z Wioletą Boruc i Marcinem Wójcikiem, osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie tej inwestycji z ramienia teatru – o szczegółach realizowanych prac, a także o odkrytych reliktach przeszłości.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4