To Chińczycy zbudują S19 z Kielanówki do Babicy? Ich oferta jest najtańsza

KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 lutego 2020

Fot. GDDKiA

We wtorek (4 lutego) otwarto oferty na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S19 na odcinku z Kielanówki (węzeł Rzeszów Południe) do Babicy. Najtańsza jest oferta złożona przez chińską firmę i tylko ona mieści się w budżecie założonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak poinformował Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA w przetargu wpłynęło 6 ofert. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Rzeszów Południe (bez węzła) do węzła Babica (z węzłem) o długości ok. 10,3 km.

Zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zadania nieco ponad 1 miliard 770 milionów zł. Oferty wahają się od kwoty 1 miliarda 198 milionów złotych, którą złożyła firma China Harbour Engineering Company LTD z Pekinu, do aż 3 miliardów 195 milionów zł zaproponowanych przez konsorcjum firm z liderem PORR S.A. z Warszawy i PORR Bau GmbH z Wiednia jako partnerem.

Pozostałe oferty złożyli:

konsorcjum firm Budimex S.A. Warszawa (lider), Gülermak Ağir Sanayi Inşaat ve Taahhüt Anonim Şirketi spółka akcyjna prawa tureckiego z siedzibą w Konya Devletyolu (partner konsorcjum) i Gülermak sp. z o. o. Warszawa – 2 mld 809 mln zł;

konsorcjum firm Strabag Sp. z o. o. z Pruszkowa (lider) i Strabag AG, Spittal an der Drau, Austria (partner) – 2 mld 562 mln zł;

konsorcjum firm Metrostav Polska S.A. Bielsko-Biała (lider) i Metrostav a.s., Libeň, Czechy (członek) – 2 mld 400 mln zł;

Mostostal Warszawa S.A. i Acciona Construcción S.A. z siedzibą w Madrycie – 2 mld 230 mln zł.

Chińska oferta jako jedyna mieści się więc w budżecie zamawiającego. Czy oznacza to, że właśnie ona zostanie wybrana? Na razie oferty złożone w przetargu są analizowane.

- Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy realizowany będzie w systemie „projektuj - buduj” co oznacza, że wykonawca zadania będzie miał możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025 - wyjaśnia Wysocki.

W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich w tym tunelu o długości ok. 2 km, 5 estakad, 2 wiaduktów nad S19 oraz 3 przejść dla zwierząt i 1 przejazdu pod S19. W ramach umowy wykonany zostanie także węzeł Babica, którego wariant do realizacji zostanie ostatecznie zatwierdzony na posiedzeniu KOPI. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Przebieg S19 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w dniu 6.11.2015 r. wydał decyzję środowiskową (4.11.2016 r. decyzja środowiskowa stała się ostateczna).

- Budowa nowej drogi zdecydowanie poprawi komfort jazdy, ale także warunki życia mieszkańców. Dzięki budowie S19 zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z centrum miejscowości w ciągu istniejącej DK19, który powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców - wypadki, hałas, spaliny. Skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze co jest niezwykle istotne zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego - przekonuje GDDKiA.

Przetarg został ogłoszony w październiku 2019 r. Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy jest częścią dużego zadania jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia.

Fot. GDDKiA

Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu. O wydanych ostatnio przez wojewodę decyzjach dotyczących budowy drogi S19 pisaliśmy TUTAJ.

Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo dł. ok. 169 km. Stan realizacji S19 przedstawia się następująco:

30,2 km – oddane do ruchu od w. Sokołów Młp. do w. Rzeszów Płd.

54,2 km - w realizacji systemem projektuj-buduj

85,2 km – w przygotowaniu (realizacja Koncepcji Programowej).

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4