Most zastąpi starą kładkę do Boguchwały. Rzeszów pokryje połowę kosztów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 lutego 2020

Obecny stan kładki łączącej Rzeszów z Boguchwałą jak widać nie jest zadowalający
Fot. Paweł Bialic

Planowana od wielu lat inwestycja dotycząca budowy mostu na rzece Wisłok, łączącego Rzeszów z gminą Boguchwała oraz dróg dojazdowych wreszcie nabiera tempa. Po zeszłorocznym podpisaniu porozumienia, w którym oprócz Rzeszowa i Boguchwały znalazła się również gmina Lubenia oraz Starostwo Powiatowe, w tym momencie, jak mówi nam dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie Andrzej Świder, dopinane są ostatnie szczegóły dotyczące sposobu realizacji inwestycji.  

- Mamy już gotową koncepcję i jesteśmy w trakcie dopinania ostatnich szczegółów jeżeli chodzi o kwestie dotyczące realizacji podpisanego w listopadzie porozumienia z pozostałymi podmiotami, które będą uczestniczyć w tej inwestycji. Staramy się również o uzyskanie decyzji środowiskowej - tłumaczy dyrektor Andrzej Świder.  

Inwestycja drogowa będzie realizowana na terenie trzech gmin – Rzeszów, Boguchwała, Lubenia i szacuje się, że ma w całości kosztować około 100 mln zł. Według listopadowego porozumienia, działania inwestycyjne będą podzielone na 4 części. Trzy z nich będą dotyczyć realizacji połączeń drogowych na terenie każdej z gmin i na podstawie porozumienia z listopada 2019 roku będą one realizowane przez każdy samorząd osobno.  

- Inwestycja została podzielona na cztery części. Trzy z nich będą dotyczyły realizacji odcinków drogowych na terenie gmin, które biorą udział w procesie inwestycyjnym, a więc Rzeszowa, Boguchwały oraz Lubeni. Za budowę dróg na terenie Rzeszowa będzie odpowiadała gmina Rzeszów, natomiast w zakresie połączeń drogowych na terenie Boguchwały i Lubeni, będą one realizowane oddzielnie przez te samorządy, przy wsparciu powiatu rzeszowskiego - mówi nam dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie, Marek Radion.  

W ramach tej inwestycji Rzeszów na swoim terytorium będzie miał do wybudowania około 5 kilometrów dróg, Boguchwała 6,7 kilometra, natomiast Lubenia 3 kilometry.  

Drogi planowane na pograniczu Rzeszowa i Boguchwały z mostem na Wisłoku. Materiał opracowany przez CzytajRzeszów.pl

Pozostała czwarta część inwestycji dotyczy oczywiście budowy mostu nad Wisłokiem, który znajdzie się tuż obok wyremontowanej w 2013 roku, ale zupełnie nieprzystającej do współczesnych czasów wiszącej kładki dla pieszych łączącej rzeszowskie osiedle Budziwój z gminą Boguchwała. Most ma mieć ok. 45 m długości i 27 m szerokości.  

To kto i w jakim stopniu pokryje koszty budowy samego mostu przez dosyć długi czas wydawało się kością niezgody. O budowie tego mostu mówiło się już od kilku lat i według wstępnych ustaleń połowę kosztów realizacji tego odcinka miał pokryć Rzeszów. W poprzednim roku można było jednak słyszeć o tym, że władze Rzeszowa w związku z tym, iż most znajdowałby się  na małym skrawku terytorium stolicy Podkarpacia, są w stanie pokryć tylko mniejszą część kosztów realizacji. Mówiło się o 35 lub zaledwie 10 procentach pokrycia kosztów. Ostatecznie, według porozumienia z listopada 2019 roku, koszt mostu zostanie jednak pokryty w połowie przez Rzeszów, a w pozostałej części przez gminę Boguchwała oraz powiat rzeszowski.  

- W części dotyczącej budowy mostu, porozumienie zakłada, że drogi  dojazdowe do mostu zostaną sfinansowane według zasad przyjętych jak dla odcinków dróg, natomiast koszt budowy mostu będzie pokryty w 50 procentach przez miasto Rzeszów, a po 25 procent kosztów realizacji pokryją gmina Boguchwała i powiat rzeszowski - tłumaczy Marek Radion, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie.  

Powstanie tego połączenia drogowego ma pomóc w odkorkowaniu południowej części Rzeszowa. Zakłada się, że budowa mostu oraz dróg, które pozwolą do niego dojechać może potrwać do 2023 roku. W związku z budową mostu zdemontowana ma zostać wspomniana już kładka dla pieszych.  

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4