Przy ul. Dąbrowskiego będzie nowy dom kultury. Trwa remont budynku

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lutego 2020

Fot. Barbara Kędzierska

Mieszkańcy osiedli Dąbrowskiego, gen. Grota-Roweckiego i Piastów wreszcie doczekają się miejskiego domu kultury, który znajdzie się w budynku gdzie niegdyś funkcjonował oddział biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego (a wcześniej rzeszowskiej filii UMCS). W tym momencie w obiekcie przy ul. Dąbrowskiego 17 trwa generalny remont pomieszczeń, które mają zostać przystosowane do funkcjonowania domu kultury.

- Modernizacja dotyczy przystosowania tego obiektu dla potrzeb działalności domu kultury. Chodzi o przebudowę pomieszczeń, przerobienie instalacji, wymianę okien, drzwi oraz docieplenie budynku - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Powierzchnia użytkowa pomieszczeń, w których będzie funkcjonował dom kultury to 500 metrów kwadratowych. Należy również zaznaczyć, że budynek widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rzeszowa. Jak poinformowała nas Agnieszka Siwak-Krzywonos, remont budynku ma zakończyć się do 23 listopada 2020 roku, a koszt realizacji modernizacji obiektu to ponad 1,4 mln zł.

Fot. Barbara Kędzierska

Kwestia konieczności utworzenia domu kultury w tej części Rzeszowa była od wielu lat zgłaszana przez mieszkańców osiedli Dąbrowskiego, gen. Grota-Roweckiego i Piastów. Brak takiej placówki stał się szczególnie dotkliwy po likwidacji dawnego Domu Kultury WSK, budynek którego został przejęty przez Uniwersytet Rzeszowski na Instytut Muzyki. Pojawiały się propozycje utworzenia tego typu placówki w ramach Centrum Sztuki Współczesnej, które miało powstać na terenie magazynu wojskowego w pobliżu kościoła garnizonowego przy ul. Reformackiej (i parku przy ul. Dąbrowskiego). Z planów ratusza aby utworzyć tego typu centrum jednak nic nie wyszło, ponieważ nie udało się dojść do porozumienia z parafią garnizonową pw. Matki Bożej Królowej Polski w sprawie pozyskania działek niezbędnych do realizacji inwestycji.

Inną propozycją na powstanie domu kultury był m.in. pomysł budowy zupełnie nowego obiektu w okolicach IV Liceum Ogólnokształcącego i rejonu al. Batalionów Chłopskich. Jednak ostatecznie władze Rzeszowa zdecydowały się na utworzenie takiej placówki przy ul. Dąbrowskiego 17.

Wokul

Fot. Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4