Kukiz'15 o składkach emerytalnych dla przedsiębiorców: To kula u nogi

KATEGORIA: POLITYKA / 7 maja 2019

Wojciech Kuca, Maciej Masłowski i Alicja Bobola z Kukiz'15
Fot. Materiały prasowe

W środę podczas briefingu prasowego w Rzeszowie poseł Maciej Masłowski przedstawił złożony w Sejmie przez klub Kukiz’15 projekt ustawy zakładający dobrowolność opłacania składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców. Jak poinformowali działacze Ruchu Kukiz'15, z danych ZUS wynika, że na koniec 2018 roku ponad 500 tys. płatników było zadłużonych na kwotę 14,5 mld zł. Dużą grupę zadłużonych przedsiębiorców stanowią małe firmy niezatrudniające pracowników. ZUS podaje, że ok. 296 tys. płatników prowadzących działalność gospodarczą i płacących składki sami za siebie ma dług sięgający 4,8 mld zł.

- Składki na ZUS to kula u nogi dla drobnych, polskich przedsiębiorców. Firmy muszą opłacać co miesiąc haracz na ZUS bez względu na to czy osiągają zysk, czy stratę. Wysokość składek rośnie z roku na rok i w 2019 r. wynosi prawie 1320 zł. Wiele firm z tego powodu nie może się rozwinąć lub musi zakończyć działalność. Dlatego proponujemy wprowadzenie dobrowolności w opłacaniu składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 786 zł miesięcznie i przeznaczyć te pieniądze na dalszy rozwój swoich firm – stwierdził poseł Maciej Masłowski.

- Podobnie działa to w Niemczech, gdzie istnieje dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez osoby prowadzące własne firmy. Niestety, ale szeroko reklamowany przez rząd tzw. „mały ZUS” to działanie w dużej mierze pozorowane, ponieważ swym zasięgiem objął jedynie ok. 5 proc. spośród ponad 2 mln małych firm w Polsce. Naszym zdaniem należy pójść o krok dalej i wprowadzić zasadę, zgodnie z którą to przedsiębiorca decyduje w jakiej wysokości powinien płacić składki ZUS – zaznaczyła z kolei Alicja Bobola, kandydatka z pierwszego miejsca na liście Kukiz’15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu.

- Wysokość składek ZUS to jedna z głównych przyczyn przez które duża część młodych ludzi rezygnuje z podjęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jako ugrupowanie Kukiz’15 mamy tego świadomość, dlatego od dłuższego czasu w ramach akcji „Poniedziałek Wolności” ogłaszamy projekty ustaw mające poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. W ramach tej akcji nasi posłowie zgłosili już 40 projektów ustaw, m.in. projekt ustawy antykorupcyjnej oraz projekty dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz likwidacji subwencji partyjnych – dodał Wojciech Kuca, radny Kukiz’15 z gminy Tryńcza.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4