Konfederacja przeciwna ustawie 447. W sobotę protest na Rynku

KATEGORIA: POLITYKA / 10 maja 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

Kandydaci komitetu wyborczego Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed rzeszowską siedzibą PiS mówili o amerykańskiej ustawie 447 i zagrożeniach, jakie ich zdaniem rodzi dla Polski ten akt prawny. Chodzi o ustawę JUST, popularnie nazywaną ustawą 447. Zobowiązuje ona rząd USA do pomocy środowiskom żydowskim w odzyskiwaniu utraconego mienia na całym świecie i wspieraniu ich w podnoszeniu ich roszczeń.

– Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy sprzeciwia się ustawie 447, która rok temu została przegłosowana w Kongresie amerykańskim. Ta ustawa nawet w legislaturze amerykańskiej jest nielegalna, a jej treść niesie dla Polski nakaz zapłacenia odszkodowań za przedwojenne mienie bezspadkowe – przekonywał Damian Bańka, prezes Regionu Podkarpackiego partii KORWiN. – To jest całkowicie sprzeczne z obowiązującym prawem międzynarodowym. Jeżeli takie roszczenia są kierowane w stosunku do Polski, powinniśmy się zająć tą sprawą jako Polacy, bo to są nasze pieniądze.

W kontekście roszczeń pojawia się kwota 300 mld dolarów.

– Istnieje ogromne zagrożenie, że polski Skarb Państwa nie mając takich pieniędzy będzie spłacał te roszczenia czy to w majątkach ziemskich czy różnych innych nieruchomościach, co jest dla nas nie do pomyślenia. Sprzeciwiamy się temu – podkreślał Damian Bańka.

Konfederacja apeluje więc do wszystkich o sprzeciw wobec ustawy 447, a także, aby polski Sejm jeszcze w tej kadencji uchwalił ustawę, która także jasno zadeklaruje sprzeciw wobec roszczeń żydowskich i zabroni jakichkolwiek negocjacji w sprawie mienia bezspadkowego.

Dlaczego konferencja odbyła się pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości?

– Apelujemy do posłów PiS-u, do wyborców PiS-u, aby wymogli na rządzie jednoznaczne prawne usankcjonowanie i powiedzenie NIE dla roszczeń żydowskich – powiedział dr hab. Andrzej Zapałowski. Jak dodał, jako naukowiec często korzysta z archiwów. – Już kilka miesięcy temu w archiwum w Przemyślu widziałem grono Żydów, którzy byli nawet w swoich tradycyjnych ubiorach, którzy sprawdzają księgi wieczyste, którzy kopiują za zgodność z oryginałem dokumenty dotyczące wielu nieruchomości na Podkarpaciu.

Według Zapałowskiego, wspomniana grupa Żydów interesowała się akurat rejonem Niska, ale wie o kolejnych tego typu kwerendach. Jego zdaniem wszelkie zapowiedzi, że tak naprawdę są to tylko sugestie i że jest to w fazie bardzo wstępnych rozmów – są absolutną bzdurą, a środowiska żydowskie do działań, o których mówi ustawa 447, przygotowują się od wielu, wielu lat.

Rozpatrując apele narodowców w szerszym świetle trzeba zaznaczyć, że od dłuższego czasu główni politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (Kaczyński, Morawiecki, Brudziński) wyraźnie zapowiadają, że ich rząd nigdy nie zgodzi się na jakiekolwiek przekazywanie majątku polskiego na rzecz wspólnoty żydowskiej i że to Polacy wciąż są narodem poszkodowanym i oczekującym zadośćuczynienia od Niemiec - sprawców II wojny światowej.

W sobotę, 11 maja stowarzyszenie Marsz Niepodległości organizuje w Warszawie wielki marsz przeciwko żydowskim roszczeniom wobec Polski pod hasłem #STOP447. Marsz rozpocznie się o godz. 14 pod Kancelarią Premiera, a zakończy pod ambasadą USA. Tego samego dnia odbędą się też manifestacje w Berlinie, Sztokholmie, Waszyngtonie i w Chicago. Również w Rzeszowie w sobotę na Rynku o godz. 15.30 rozpocznie się protest organizowany przez Młodzież Wszechpolską i współorganizowany przez Konfederację.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4