Konfederacja apeluje do wyborców PO i PSL: dajcie im czerwoną kartkę!

KATEGORIA: POLITYKA / 14 maja 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

Kandydaci komitetu wyborczego Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia zorganizowali we wtorek konferencję pod siedzibą Platformy Obywatelskiej w Rzeszowie. Dlaczego tam?

- Apelujemy do polityków Platformy Obywatelskiej, ale także PSL-u: opamiętajcie się! Apelujemy do elektoratu Platformy Obywatelskiej i PSL-u: dajcie im czerwoną kartkę! Hasło, że wpisujemy przynależność Polski do Unii Europejskiej do Konstytucji jest czymś absolutnie szalonym - stwierdził dr hab. Andrzej Zapałowski.

Jego zdaniem, jednym z przykładów takiego szaleństwa jest kwestia powołania armii europejskiej, która nie będzie mieć racji bytu bez stworzenia jednolitego państwa europejskiego, bo musi istnieć podmiot zarządzający taką armią. Zdaniem Zapałowskiego, politycy PO, wbrew tendencjom obserwowanym w Europie Zachodniej prą jednak do budowy europejskiego superpaństwa i do dalszej unifikacji państw europejskich.

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której Donald Tusk i wielu polityków Platformy namawia nas do tego, żeby stworzyć armię europejską, żeby stworzyć jednolite państwo, żeby zunifikować wszystko co jest tylko możliwe w przestrzeni europejskiej - argumentował Zapałowski. - Apelujemy do polityków Platformy Obywatelskiej: opamiętajcie się gdzie prowadzicie Polskę. Społeczeństwa zachodnich państw Unii Europejskiej tak zwanej starej Unii dają już żółtą, a niektórzy czerwoną kartkę politykom i mówią: „dość tego szaleństwa”, a wy nas namawiacie żeby kontynuować marsz w kierunku tego szaleństwa.

Zdaniem kandydata Unia Europejska powinna ograniczyć się do obszaru współpracy gospodarczej i układu z Schengen. Problemem UE jest według Zapałowskiego „szaleństwo legislacji”, o którym mówił ostatnio kanclerz Austrii Sebastian Kurz, sugerując, że należy z nim skończyć.

- Wszystko się normuje, wszystko się prawnie określa. Doprowadza się do sytuacji, która nie ma miejsca w innych związkach politycznych na świecie. Przypomnę, że w Stanach Zjednoczonych każdy stan ma bardzo dużą autonomię w zakresie kształtowania prawa stanowego. W Unii Europejskiej mamy do czynienia z czymś zupełnie odwrotnym. I nie tylko mówi o tym kanclerz Austrii. Mówi o tym premier Włoch, premier Czech. Mówią o tym Brytyjczycy, których właśnie to szaleństwo legislacji wypycha z Unii Europejskiej - dowodził Zapałowski.

Zapałowski wymienił też inne „winy” polityków PO i PSL, które - jak przypomniał - w okresie 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej rządziły naszym krajem przez 8 lat. Jego zdaniem po kilkunastu latach obecności Polski w Unii Europejskiej nadal są znaczne różnice w dopłatach dla rolników między Polską a Europą Zachodnią. Te w krajach „starej Unii” są wciąż dwa razy wyższe.

- Przez piętnaście lat tego nie załatwiono - powiedział. Kolejny wymieniony przez niego przykład, to głosowanie posłów z Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim za tym, „żeby nie było unifikacji jakości towarów we wszystkich państwach Unii”. - Oni głosowali przeciwko temu. Do sklepów w Niemczech trafia dużo lepszy proszek, a ta sama firma niemiecka sprzedająca u nas ma proszek dwa razy gorszy. Dajmy im czerwoną kartkę - tłumaczył kandydat Konfederacji.

- Bardzo gorąco apeluję do elektoratu Platformy Obywatelskiej, żeby wywarł wpływ na swoich polityków, ażeby sprawa polska była dla nich najważniejsza, ażeby nie głosowali przeciwko polskiemu interesowi - powiedział z kolei Damian Bańka, prezes Regionu Podkarpackiego partii KORWiN. Jego zdaniem takim przykładem jest głosowanie w sprawie tzw. ACTA2. - To głosowanie przeszło niewielką ilością głosów. I właśnie europosłowie Platformy Obywatelskiej głosowali przeciwko wolności słowa w Internecie. Polska nie może być przedmiotem na arenie międzynarodowej. Musi być podmiotem – dodał Bańka.

Według niego unijna biurokracja prowadzi do protekcjonizmu, który niszczy wolną konkurencję, wolny rynek i przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa. Takim przykładem zdaniem Bańki jest cukrownia w Przeworsku sprywatyzowana za czasów rządu Jerzego Buzka, która najpierw trafiła w obce ręce, a potem w wyniku narzuconych przez UE limitów produkcji cukru zakład przestał istnieć i ludzie stracili pracę. - To jest właśnie absurd Unii. Mamy do czynienia z protekcjonizmem, który niszczy polską gospodarkę i na to nie możemy pozwolić - argumentował Bańka.

Z apelem do elektoratu zarówno PO, jak również PSL zwrócił się także Tomasz Buczek z Ruchu Narodowego. - Szczególnie do tej części elektoratu o konserwatywnych, katolickich poglądach, bo wierzymy, że i taki elektorat tam jest, szczególnie na wsiach i w mniejszych miasteczkach i tutaj na Podkarpaciu - powiedział Buczek. - Zwracamy się z tym apelem poprzez pryzmat społeczny. Krytykujemy Platformę za lata rządów, które były dla nas czasem bardzo złym. Czasem, w którym wprowadzono wiele rzeczy zaimportowanych z Europy Zachodniej jak promocja środowiska LGBT czy ataki na Kościół katolicki.

Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4