Ambasadorowie Kongresu 590: Ortyl i Suski. Nowara „Promotorem Polski”

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 listopada 2021

Jan Nowara, Władysław Ortyl, Marek Suski
Fot. Paweł Bialic

Za nami drugi i ostatni dzień kolejnej odsłony 6. edycji Kongresu 590, która odbywa się na Podkarpaciu. W czwartek (4 listopada) głównym punktem imprezy było wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Filharmonii Podkarpackiej. W piątek (5 listopada) wydarzenie przeniosło się do Jasionki, gdzie poznaliśmy m.in. nowych Ambasadorów Kongresu 590.

Drugi dzień w Jasionce

Przypomnijmy, że główna odsłona Kongresu 590 odbyła się w Warszawie w Hali EXPO XXI w październiku tego roku. Na Podkarpaciu zorganizowano jej kontynuację, a głównym punktem imprezy, było czwartkowe wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Filharmonii Podkarpackiej. Prezydent Andrzej Duda wręczał wyróżnienia w pięciu kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych.

Kolejny dzień Kongresu 590 odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Prezydent Duda również wziął w nim udział. Wraz z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem odwiedzali stoiska, na których podkarpackie firmy promowały swoje innowacyjne produkty. W trakcie drugiego dnia imprezy w Jasionce, zorganizowano również panele dyskusyjne dotyczące rozwoju polskiej gospodarki. Rozmawiano m.in. o rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii, czy sposobie kreowania polskich marek na świecie. Podpisano także porozumienie dotyczące powołania Klastra Technologii Kosmicznych.

Ambasadorzy Kongresu 590

W piątek wręczono ponadto tytuły „Ambasadora Kongresu 590” dla osób, które przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki, kultury, nauki, sztuki, sportu i administracji publicznej.

- Honorujemy w ten sposób wszystkie osoby, które uważamy za największych ambasadorów kodu 590 czyli produktów, usług, intencji i myśli związanych z polską gospodarką, firmami i przedsiębiorstwami - mówił prezes Kongresu 590 Remigiusz Kopoczek.

Tytułem został uhonorowany marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl za działalność na rzecz regionu, mieszkańców i przedsiębiorców na Podkarpaciu. Wyróżnienie otrzymał również poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

- Chcemy pokazać, że Polacy, to wspaniali i kreatywni przedsiębiorcy, naukowcy, ludzie którzy budują firmy i sprzedają produkty najwyższej jakości w świat, ten kongres ma to pokazać, ma promować markę 590 - podkreślał poseł Suski.

Oprócz tego tytuły „Ambasadora Kongresu 590” trafiły do Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i Robert Mrózka, Współzałożyciela Rzeszowskiej Szkoły Kung Fu – Wushu „Nan Bei – Tygrys”.

„Promotor Polski”

Innym wydarzeniem podczas drugiego dnia Kongresu 590 w Jasionce, była gala zorganizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, podczas której wręczono nagrody „Promotor Polski”. Są one przyznawane od 2017 roku w poszczególnych regionach Polski i mają nagradzać oraz promować osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimej przedsiębiorczości.

Wyróżnieni tytułem „Promotora Polski” zostali były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (nagrodę w jego imieniu odebrał aktualny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek), dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara oraz paraolimpijczyk Rafał Wilk.

Wręczona została także statuetka dla wybitnego Polaka w USA - edycja Nowy Jork. Otrzymał ją Janusz Młynek, pochodzący z Mielca trener amerykańskich szermierzy, wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4