Od września wróci bilet autobus + pociąg. Polregio szykuje też podwyżki

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 9 sierpnia 2022

Symbolem integracji komunikacji autobusowej i kolejowej są kasowniki i biletomaty w pociągach PKA. Są one w takich samych barwach jak w autobusach ZTM Rzeszów
Fot. Tomasz Leyko/Biuro Prasowe UMWP

Od 1 września tego roku ma wrócić możliwość zakupu biletu zintegrowanego „Autobus + Pociąg”, który pozwalał na jazdę autobusami obsługiwanymi przez MPK Rzeszów i pociągami Polregio. Władze Rzeszowa i samorządu województwa dopinają ostatnie szczegóły w tej sprawie. Są też gorsze wiadomości. Również od września kolejowa spółka Polregio planuje wprowadzić podwyżki cen wszystkich biletów o średnio 15 procent.

Wróci bilet „Autobus + Pociąg”

Przypomnijmy, że bilet łączony „Autobus + Pociąg” funkcjonował w Rzeszowie i aglomeracji od 2017 roku. Miał na celu ułatwianie w przesiadaniu się pasażerów dojeżdżających z okolicznych gmin do Rzeszowa koleją na komunikację miejską. Po uruchomieniu od 1 stycznia 2021 r. Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) bilet łączony objął też połączenia w jej ramach.

Bilet został jednak wycofany ze sprzedaży 1 kwietnia tego roku. Powodem takiej sytuacji był brak porozumienia między spółką Polregio, która jest operatorem przejazdów kolejowych w regionie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Chodziło o kształt nowej umowy na realizację kursów w ramach łączonego biletu. ZTM wskazywał, że podział kwot ze sprzedaży niektórych biletów miał być niekorzystny. Polregio z kolei twierdziło, że wyszło z kompromisową propozycją, ale przedstawiciele miejskiej jednostki wycofali się z ustaleń. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

Nie oznaczało to oczywiście, że trzeba będzie całkowicie zapomnieć o możliwości skorzystania z biletu łączonego. Władze Rzeszowa i samorządu województwa były otwarte na dalsze rozmowy celem porozumienia. I wszystko wskazuje, na to, że doszło w końcu do przełomu w tej sprawie.

- Szczegóły są obecnie wypracowywane pomiędzy operatorami: POLREGIO S.A oraz ZTM Rzeszów. Przyjęto, że zintegrowany bilet zacznie obowiązywać od 1 września 2022 roku - informuje Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Władze województwa podkreślają, że wspólny bilet będzie ułatwieniem dla podróżnych. Ma być też ważnym elementem oferty w kontekście przyszłych rozwiązań komunikacyjnych, a mianowicie połączenia kolejowego z Rzeszowa do Jasionki, które jest w trakcie realizacji.

- Zapewni ono nie tylko łatwy, szybki dojazd do lotniska, ale codzienną komunikację setkom pracowników dojeżdżających do zlokalizowanych w tamtejszej strefie firm – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Oferta wspólnego biletu dotyczy 39 stacji na obszarze PKA. Maksymalna odległość od stacji Rzeszów Główny, na jaką będzie można podróżować w ramach biletu zintegrowanego, wynosi 47 km.

Fot. Polregio

Będą podwyżki cen biletów Polregio

Wiadomo również, że od 1 września Polregio ma wprowadzić podwyżki cen biletów. Operator wnioskuje o wzrost cen wszystkich rodzajów biletów: jednorazowych, miesięcznych i kwartalnych, średnio o ok. 15 procent. Podniesienie cen spółka tłumaczy rosnącymi kosztami, a tym samym koniecznością zminimalizowania strat. Wpływ na wyższe koszty przewozów – jak twierdzi operator – mają także podwyżki wynagrodzeń, wynegocjowane po akcji strajkowej załogi. Planowany wzrost cen biletów wobec argumentacji operatora został przyjęty przez zarząd województwa.

Systemowe podwyższenie cen biletów zostało wprowadzone przez przewoźnika Polregio w taryfie krajowej już początkiem sierpnia. Natomiast podwyżka cen w województwie podkarpackim dotyczy Taryfy Podkarpackiej , która w dalszym ciągu jest dużo korzystniejsza dla pasażera niż ogólnopolska taryfa przewoźnika Polregio.

- Podobne, a nawet wyższe podwyżki planują lub już wprowadziły inne województwa. Mogę jednak zapewnić, że finalna cena biletu w ramach Taryfy Podkarpackiej będzie w dalszym ciągu, tak jak i teraz, niższa niż w taryfie przewozowej POLREGIO S.A. – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Cena biletu kolejowego będzie uzależniona od długości relacji. Dodatkowo nadal będzie obowiązywała oferta „Połączenie w Dobrej Cenie”. Proponowane od 1 września podwyżki cen biletów, dla wielu pasażerów realnie będą odczuwalne dopiero od 1 października, gdyż bilety miesięczne zakupione przed 1 września będą honorowane bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty.

Plany wprowadzenia wspólnego biletu zbiegają się czasowo z uruchomieniem od września kolejnej pary pociągów na linii L25 w relacji Dębica – Mielec- Dębica. Ponadto, na początku IV kwartału tego roku planowane jest zakończenie prac modernizacyjnych i oddanie przez PKP PLK S.A. kolejnego odcinka linii kolejowej L25. Wówczas prowadzona będzie analiza frekwencji oraz sprawdzenie możliwości techniczno – organizacyjnych, aby poszerzyć ofertę o kolejne połączenia na tym obszarze.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4