Piękna sztuka znanych rosyjskich artystów w czwartek w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 6 listopada 2019

"After Bath" autorstwa Kirilla Datsouka.

Już w najbliższy czwartek, 7 listopada, o godz. 18.00 rzeszowska Zachęta Sztuk Pięknych, zaprasza Was do sali konferencyjnej Hotelu Apart 12, który mieści się przy ul. Podpromie w Rzeszowie. Będzie tam można zobaczyć wystawę malarstwa rosyjskich artystów – Alisji Maslovej i Kirilla Datsouk.

Na wystawie pod tytułem „MEDITERRANEAN” będziecie mogli podziwiać najpiękniejsze pejzaże śródziemnomorskie. Z pewnością słońce i przyjemne wakacyjne wspomnienia, które powrócą do nas podczas delektowania się tą sztuką, uprzyjemnią nam chłodny, listopadowy wieczór. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Maslova i Datsouk, to bardzo znani artyści w Rosji, obydwoje pochodzą z Petersburga. W Polsce dużo bardziej znany jest Kirill Datsouk – absolwent słynnej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie „szlify” artystyczne zdobywał w pracowni V.V. Sokolova. O szczególnym talencie Datsouka świadczyć może chociażby fakt, że już jego praca dyplomowa „Nieszczęśliwy”, która była poświęcona problemom ubóstwa oraz ludzkiej rozpaczy, reprezentowała St. Petersburg w roku 2003 na wystawie Wszechrusi. Została wówczas uznana za jedną z najwyżej ocenionych prac.

Kirill, to także bardzo „płodny” malarz, począwszy od 1993 roku zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał też udział w wielu wystawach zbiorowych. Jego twórczość można podziwiać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych Guang-Zhou w Chinach, Muzeum Przyrody i etnografii Srokowo w Polsce, Muzeum Miasta Perast w Czarnogórze, zbiorach Fundacji „Dziedzictwo Kulturowe Rosji”. Jego obrazy zobaczyć można także w Kościele w Tykocinie, Ośrodku poznańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów nad Lednicą oraz Kaplicy Kwiatów na wyspie w Norwegii. Obrazy tego artysty znaleźć można także w prywatnych galeriach i zbiorach na całym świecie. W Polsce mogli je Państwo zobaczyć np.: w Galerii Portretów Właścicieli Pałacu i Osób Historycznych we Włoszakowicach.

Kirillę Datsouka uważa się za wybitnego portrecistę. Pozowało mu wielu znanych artystów, filmowców, sportowców i polityków. Malarz poza portretami słynie również z malowania charakterystycznych martwych natur oraz pejzaży. W ten sposób, dorzucając oczywiście coś od siebie, kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego.

Alisja Maslova jest artystką mniej znaną w Polsce, stąd pewnie trudniej spotkać się z jej sztuką w naszym kraju. Zapewne jej prace również znajdują się w prywatnych zbiorach, rzadziej można zobaczyć je na wystawach. Tym bardziej pokaz jej malarstwa w Rzeszowie będzie szczególnym i urzekającym przeżyciem.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4