Nowy system łączności dla podkarpackiej straży. Będzie jedyny taki w Polsce

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 5 stycznia 2023

Fot. KP PSP w Ustrzykach Dolnych

Jesienią tego roku Państwowa Straż Pożarna na Podkarpaciu będzie jedyną w Polsce jednostką dysponującą 100 procentową łącznością radiową na terenie całego województwa. - To znacznie usprawni koordynację działań gaśniczo-ratowniczych w regionie. Z nowego systemu łączności skorzystają również jednostki OSP - podkreślał podczas prezentacji założeń inwestycji podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Znaczenie łączności

O wdrażaniu nowego systemu łączności dla jednostek straży pożarnej na Podkarpaciu poinformowali w czwartek 5 stycznia przedstawiciele dowództwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wraz z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, wojewodą podkarpackim Ewą Leniart oraz posłem Zbigniewem Chmielowcem.

Jak podkreślali podczas konferencji rzeszowscy strażacy, obecnie Państwowa Straż Pożarna na Podkarpaciu dysponuje infrastrukturą umożliwiającą objęcie zasięgiem radiowym na kanale powiatowym około 70 proc. powierzchni. Największy problem jest na południu regionu gdzie z racji ukształtowania terenu, zasięg czasami zanika. A to poważnie utrudnia prowadzenie akcji ratowniczych przez strażaków.

- Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się w sytuacji tragicznego w skutkach zdarzenia i nie mamy telefonu, lub nie ma w nim zasięgu, albo rozładowała się bateria. Taki sam dyskomfort ma kierujący działaniem ratowniczym nie mając kontaktu z dyżurnym stanowiska kierowania by móc dysponować konkretne siły i środki - tłumaczył zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak.

Fot. Karol Woliński

Jak dodawał st. bryg. Daniel Dryniak, dobra łączność jest potrzebna zarówno przy zgłoszeniu sytuacji zagrożenia życia, zdrowia czy mienia na numer alarmowy przez świadka lub uczestnika zdarzenia, ale także w prowadzeniu samej akcji ratowniczej przez służby.

Będzie łączność w całym regionie

Stąd Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie już w 2019 roku wdrożyła długofalową strategię rozwoju łączności radiowej na terenie województwa. W pierwszym etapie, który można nazwać pilotażowym, zrealizowano integrację systemu łączności na stanowiskach kierowania gdzie zastąpiono wiele urządzeń radiotelekomunikacyjnych jedną wygodną konsolą.

Fot. Materiały KW PSP w Rzeszowie

Do tego zbudowano sieć zwiększonego zasięgu na terenie powiatu rzeszowskiego. Chodzi o 8 zdalnie sterowanych stacji bazowych, zlokalizowanych w OSP Błażowa Dolna - Mokłuczka, OSP Kamień, Dom Myśliwski Koła Łowieckiego Bażant-Lubenia, Nadleśnictwo Głogów, OSP Sokołów, Wieża operatora GSM PLAY - Dynów, OSP Wola Rafałowska, Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ – Kielnarowa.

- Miało to na celu udowodnić, że to co chcemy zbudować ma sens, spełnia nasze oczekiwania i jest możliwe do zrealizowania w skali całego województwa - dodawał st. bryg. Daniel Dryniak.

W kolejnym etapie zmodernizowano system transmisji obrazu i dźwięku. Teraz do realizacji pozostał trzeci etap inwestycji. Będzie on najważniejszy, bo sprawi, że strażacy uzyskają 100 procentową łączność na terenie całego województwa.

- To usprawni łączność radiową na terenie działań ratowniczych. Strażak będzie mógł połączyć się z dowolnym stanowiskiem kierowania w całym województwie. Ten system będą również wykorzystywały jednostki OSP, których mamy 1270 w regionie - stwierdził podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Fot. Karol Woliński

Budowa sieci zwiększonego zasięgu w województwie podkarpackim będzie polegała na dostarczeniu do powiatów wykazujących niewystarczające pokrycie zasięgiem radiowym rozwiązań wdrożonych w pierwszym etapie w powiecie rzeszowskim. Dla zapewnienia 100 proc. pokrycia zasięgiem radiowym w sieciach powiatowych zostaną zainstalowane 73 stacje bazowe (radiotelefony z układami antenowymi), w tym 47 sterowanych z wykorzystaniem radiolinii i 26 sterowanych z wykorzystaniem łącza internetowego.

Pierwsi w Polsce

Całkowita wartość projektu, to blisko 11,7 mln zł. Duża część środków na realizację tej inwestycji bo aż 10 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał, że tego typu przedsięwzięcia wpisują się w poprawę bezpieczeństwa regionu.

- Wzrost poziomu łączności ma kolosalne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, to modelowo prowadzony projekt. Cieszymy się, że będziemy mieli taki system jako pierwsi w kraju. Bezpieczeństwo samo z siebie się nie bierze, na dobre statystyki w naszym regionie w tej materii wpływają właśnie takie działania - stwierdził Władysław Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała, że Podkarpacie z racji przygranicznego położenia narażone jest na większą liczbę zagrożeń, a z roku na rok akcji ratowniczych, w które zaangażowani są strażacy jest coraz więcej. Dlatego też gdy powstał pomysł zwiększenia poziomu łączności na terenie regionu, nie było wątpliwości w sprawie jego wsparcia.

- Wszyscy mamy świadomość, że to budowanie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, poprawiamy też skuteczność i komfort pracy naszych strażaków - mówiła Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Zadowolenie z faktu realizacji projektu wyraził również poseł PiS Zbigniew Chmielowiec, który przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi Strażaków.

- To bardzo ważny projekt dla naszego województwa, pierwszy w skali kraju, cieszymy się, że udało się porozumieć z marszałkiem i wojewodą w kwestii realizacji tej inwestycji. To poprawi system bezpieczeństwa w naszym regionie - mówił poseł Zbigniew Chmielowiec.

Fot. Karol Woliński

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4