Znany międzynarodowy festiwal już 27 sierpnia w Rzeszowie. Tanie bilety!

KATEGORIA: KULTURA / 28 lipca 2020

ALL YOU NEED IS LOVE - spektakl/ reż. Linas Zaikauskas/Sumski Regionalny Akademicki Teatr Dramatyczny i Muzyczny Komedii im. M.S. Szczepkina.

Na szczęście pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała wszystkich zaplanowanych na ten rok wydarzeń kulturalnych. Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla miłośników Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, który odbywać się będzie w Rzeszowie, w dniach od 27 do 30 sierpnia 2020 r. Tym razem rzeszowski Teatr Wandy Siemaszkowej, który jest gospodarzem tego wydarzenia będzie gościł twórców z Rumunii, Litwy, Ukrainy i oczywiście nie zabraknie polskiej twórczości.

To już druga edycja tego wydarzenia, która stała się spin-offem innego wielkoformatowego wydarzenia – Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, jaki miał miejsce w Rzeszowie dwa lata temu i spotkał się wówczas z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.

W swoim założeniu te pierwotne TRANS/MISJE są wydarzeniem „wędrownym” z Polski, przez Słowację, Litwę, Ukrainę, Czechy i Węgry, a zatem kolejna edycja tego wielkiego multikulturalnego wydarzenia odbędzie się w Rzeszowie dopiero za kilka lat. Stąd zrodził się pomysł twórców Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJI - Jana Nowary, dyrektora Teatru Siemaszkowej i jego współpracowników, by w czasie gdy ten festiwal będzie wędrował po świecie, tu w Rzeszowie, dla rodzimej publiczności, co roku o tej samej porze organizować równie znaczące wydarzenie kulturalne, czyli „małe TRANS/MISJE” - angażującego twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki, krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas tegorocznej edycji TRANS/MISJI -Wschodu Sztuki w programie znajdą Państwo spektakle teatralne, wystawy sztuk plastycznych, koncerty i wyjątkowe widowisko plenerowe. Impreza ponownie zgromadzi w stolicy Podkarpacia artystów z państw wschodnich, dla których istotny jest kontekst pogranicza. Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, w tym roku podczas Festiwalu zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy. To jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów.

Bilety w cenie od 5 do 30 zł do nabycia w Kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl

Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych oraz aktualności dostępne na stronie www.wchodsztuki.teatr-rzeszow.pl

Organizatorzy tegorocznych „małych TRANS/MISJI” zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Sumski Regionalny Akademicki Teatr Dramatyczny i Muzycznej Komedii im. M.S. Szczepkina (Ukraina). Wszystkie to instytucje kulturalne o dużym znaczeniu i renomie. Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej z gościnnym udziałem artystów z Polski. Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki - tak jak podczas I edycji - skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Każdy z zaproszonych partnerów zaprezentuje spektakl z własnego repertuaru. To różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości.

W litewskiej komedii „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje” reżyser Paulius Ignatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych.

Ukrainę reprezentować będzie pogodne i zabawne przedstawienie „ALL YOU NEED IS LOVE” na podstawie znanych dzieł Antoniego Czechowa wyreżyserowane przez Linasa Zaikauskasa w charakterystycznym stylu ukraińskiego folkloru.

Rumunia odwiedzi nas z tytułem „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, poddającym refleksji dojrzewanie człowieka i tak często wykluczany przez współczesnych temat starości i przemijania.

Wielkie teatralne emocje czekają nas również ze strony gospodarzy. Teatr im. Wandy Siemaszkowej przygotowuje na ten czas aż dwie premiery. Nowy spektakl dla rzeszowskiej sceny zrealizuje znany kompozytor i reżyser Jerzy Satanowski. „Show and Go” to śmiały pastisz popularnych programów telewizyjnych typu „talent show”. Premierę będzie miał również spektakl teatru tańca „Tango and Piazzolla”, który wyreżyseruje twórca choreografii do wielu przedstawień „Siemaszki” Tomasz Dajewski. Ale na tym nie koniec niespodzianek… Już w pierwszym dniu festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz sztuki Williama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” z kilkunastoosobową obsadą, w reżyserii Pawła Aignera. Bardzo ciekawa i przezabawna komedia wielkiego mistrza tragedii połączy teatralne tradycje z nowoczesnością.

Śmiech i wzruszenia wokół sceny, to nie jedyne atrakcje, które czekają na rzeszowską publiczność w ostatnich dniach wakacji. II MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki jako wydarzenie interdyscyplinarne zgromadzi także przedstawicieli innych dziedzin. Imprezę otworzy pokonkursowa wystawa słynnego na całym świecie Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, które w tym roku odbywa się już po raz 17. Organizatorzy zapraszają także na inne wystawy, w tym dwie nawiązujące do trudnego czasu izolacji. Emocje towarzyszące przymusowej kwarantannie, z którą w ostatnich miesiącach musiała zmierzyć się duża część społeczeństwa, znalazły ujście w fotografiach Przemysława Wiśniewskiego oraz na ręcznie malowanych talerzach ukraińskiej artystki Rymmy Mylenkovej. Stałym punktem festiwalu organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej są także widowiska plenerowe. Także w tym roku możemy liczyć na takie spektakle. Na terenie Zamku Lubomirskich będzie można obejrzeć inspirowany historią świętych Piotra i Pawła spektakl „Vinum” w wykonaniu Interdyscyplinarnej grupy teatralnej Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka. Goście z Rumunii zaprezentują się w muzycznym performance, a Ukraińcy dadzą popis umiejętności orkiestry sumskiego teatru. Także aktorzy Teatru Dramatycznego w litewskich Szawlach pokażą się także plenerowo z nieco innej strony niż tylko na deskach teatralnych. Zrzeszeni w zespole CHURCH ON WHEELS przeniosą gości Festiwalu w świat „wesołego punk rocka”.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad uczestnictwa stworzonych przez Teatr i zaopiniowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, określany mianem „małych TRANS/MISJI” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Rzeszów, dostęp do kultury w wakacyjnym, luźnym wydaniu może mieć każdy.

Red.

Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółowym programem II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI POLSKA/ RUMUNIA/ LITWA/ UKRAINA

27.08 czwartek

POLSKA

16:00 - IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA/ wernisaż wystawy Teatru Fotografii Przemysława Wiśniewskiego/ Deptak ul. 3 Maja

17:30 - 17. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU TEATRALNEGO RZESZÓW 2020/ wernisaż wystawy/ Foyer Teatru OTWARCIE FESTIWALU

18:00 - WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU/ spektakl/ reż. Paweł Aigner/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Duża Scena Teatru/ 180’ POKAZ FESTIWALOWY. Po spektaklu odbędzie się dyskusja twórców z publicznością.

28.08 piątek

POLSKA/ LITWA

17:30 - MIMOWIE/ wernisaż wystawy fotografii Vitasa Luckusa/ Galeria Wojewódzkiego Domu Kultury

18:00 - MARIAŻ IDEALNY/ spektakl/ reż. Paulius Ignatavičius/ Teatr Dramatyczny w Szawlach/ Scena Wojewódzkiego Domu Kultury/ 90’.Po spektaklu odbędzie się dyskusja twórców z publicznością.

20:30 - SHOW AND GO!/ spektakl/ reż. Jerzy Satanowski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Scena Dziedziniec Teatru PREMIERA

22:00 - CHURCH ON WHEELS / koncert rockowy/ Aktorzy Teatru Dramatycznego w Szawlach/ restauracja Lord Jack

29.08 sobota

POLSKA/ UKRAINA

16:00 - TANGO AND PIAZZOLLA/ spektakl teatru tańca/ reż. Tomasz Dajewski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Sala industrialna Galerii Rzeszów PREMIERA

17:30 - MIŁOŚĆ W CZASACH DŻUMY/ wernisaż wystawy talerzy Rymmy Mylenkovej/ Foyer Teatru

18:00 - ALL YOU NEED IS LOVE/ spektakl/ reż. Linas Zaikauskas/ Sumski Regionalny Akademicki Teatr Dramatyczny i Muzyczny Komedii im. M.S. Szczepkina/ Duża Scena Teatru/ 90’. Po spektaklu odbędzie się dyskusja twórców z publicznością.

20:30 - MISTRZOWIE SZTUKI TEATRALNEJ/ koncert/ Orkiestra Sumskiego Regionalnego Akademickiego Teatru Dramatycznego i Muzycznego Komedii im. M.S. Szczepkina/ Scena Dziedziniec Teatru

30.08 niedziela

POLSKA/ RUMUNIA

16:00 - VINUM/ widowisko plenerowe/ reż. Piotr Tetlak/ Interdyscyplinarna grupa teatralna Asocjacja 2006/ Zewnętrzny Dziedziniec Zamku Lubomirskich

17:30 - NAJSTARSZY TEATR, NAJNOWSZY KOMPLEKS TEATRALNY W RUMUNII/ wernisaż wystawy fotografii/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Szajna Galeria

18:00 - SZCZĘŚCIE, KTÓRE MINĘŁO/ spektakl/ reż. Radu Ghilas/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Duża Scena Teatru/ 80’. Po spektaklu odbędzie się dyskusja twórców z publicznością.

20:30 - DŹWIĘK I KOLOR/ performance muzyczny/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Scena Dziedziniec Teatru

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4