15 autobusów dla MKS od Autosana. Związek Gmin rozstrzygnął przetarg

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 kwietnia 2019

Fot. autosan.pl

Sanocki Autosan wygrał czwarty przetarg Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” na dostawę 15 autobusów o długości 12 metrów. Pojazdy mają obsługiwać połączenia na liniach Międzygminnej Komunikacji Samochodowej (MKS).

Spośród trzech ofert jakie wpłynęły w obecnym przetargu, oferta firmy Solaris zawierała jedynie plik podpisu elektronicznego, nie była więc oceniana. Konkurentem Autosana była firma Busimport.pl z Gierałtowa w Wielkopolsce. To autoryzowany dealer japońskiej marki Isuzu. To właśnie ta firma złożyła najkorzystniejszą cenowo ofertę - 16 mln 31 tys. 205 zł, wobec 16 mln 143 tys. 750 zł (budżet zadania to 16 mln 144 tys. 91 zł i 17 gr). Jednak Autosan wygrał w kryterium „Ocena techniczna” – 30 punktami do 23,10 punktów dla Busimport.pl, a także w kryterium „Zużycie paliwa” – uzyskując 5 punktów wobec 2 punktów dla konkurenta. Łącznie Autosan uzyskał 398,32 punktów, a dealer Isuzu 360,40 punkty.

Teraz pozostała kwestia podpisania umowy z wykonawcą. Autobusy mają być dostarczone w ciągu 6 miesięcy od jej podpisania. To ważne, bo realizacja elementów składowych projektu „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”, w ramach którego Związek Gmin m.in. kupuje autobusy ma zakończyć się do 30 listopada bieżącego roku. Tymczasem sprawa zakupu autobusów 12-metrowych ciągnie się od wielu miesięcy. Według pierwotnych założeń pojazdy już powinny być dostarczone. Jednak najpierw nie było chętnych, potem drugi przetarg wygrał Autosan, ale ostatecznie nie doszło do podpisania umowy, zaś trzeci przetarg z powodu wysokich ofert wykonawców unieważniono.

15 dłuższych wozów uzupełni zakupione wcześniej 39 krótszych Iveco. Te ostatnie wozy choć pojawiały się już na liniach MKS w ramach jazd testowych, na razie stoją w zajezdni PKS przy al. Wyzwolenia. Związek Gmin ma wyłonić w przetargu operatora autobusów kupowanych w ramach unijnego projektu, czyli firmę, która będzie odpowiadać za ich eksploatację na liniach MKS. Takie są warunki projektu. Przetarg na razie nie został jednak ogłoszony.

Niedawno ogłoszono natomiast inny przetarg w ramach wspomnianego projektu. Chodzi o wdrożenie oraz integrację systemu transportowego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach zadania przewidziano m.in. montaż tablic informacyjnych na dachu i wewnątrz dworca głównego PKS, tabliczek stanowiskowych z ekranami LCD, systemu nagłośnienia na dworcu i trzech infokiosków. Powstanie też centrum zarządzania ruchem na dworcu i w zajezdni PKS, gdzie powstanie też nowa hala obsługi autobusów (w ramach rozstrzygniętego już oddzielnego zamówienia).

Elementy systemu z centrum zarządzania transportem, tablicami informacyjnymi i infokioskiem znajdą się również na dworcu PKP w Boguchwale. Natomiast na dworcu autobusowym w Boguchwale przewidziano montaż tablic LED i infokiosku. Tablice mają znaleźć się także w centrum przesiadkowym oraz dworcu autobusowym w Głogowie Młp.

Projekt przewiduje też dostawę sprzętu komputerowego wraz z sieciami elektrycznymi i teleinformatycznymi oraz bileterek dla nowych autobusów. Uruchomiona ma też zostać nowa strona internetowa.

System budowany przez Związek Gmin „PKS” ma być kompatybilny z systemem funkcjonującym w Rzeszowie, ze względu na planowaną w przyszłości integrację systemu transportowego ROF z wdrożonym w mieście Zintegrowanym Systemem Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4