Jednak trzy skrzyżowania do przebudowy. Ratusz dołoży ponad 2 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 kwietnia 2019

Na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego jeden prawoskręt powstanie obok Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Tomasz Wrzesiński

Miejscy urzędnicy rozstrzygnęli w końcu powtarzany trzykrotnie przetarg na przebudowę rzeszowskich skrzyżowań. Modernizacja obejmie jednak trzy z czterech skrzyżowań, których dotyczył przetarg. Na początku marca unieważniono II część postępowania dotyczącą skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego. Najtańsza oferta jaką złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Rzeszowa wyniosła prawie 8,8 mln zł. Tymczasem środki jakie założyło miasto to ok. 2,45 mln zł.

W przypadku pozostałych trzech skrzyżowań al. Powstańców Warszawy z al. Sikorskiego (część I), al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego (część III) oraz al. Niepodległości z al. Armii Krajowej (część IV) najtańsze oferty też przekraczały założony budżet. Po kilku tygodniach analiz, w ubiegłym tygodniu zapadła jednak decyzja o pozytywnym rozstrzygnięciu tych trzech części przetargu.

Zwycięzcą jest konsorcjum firm z liderem PBI Infrastruktura S.A. z Kraśnika i partnerem PBI WMB Sp. z o.o. z Sandomierza.

W przypadku skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z al. Sikorskiego oferta firm opiewa na prawie 911 tys. zł gdy miasto zaplanowało na ten cel 430 tys. zł. Za przebudowę skrzyżowania al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego konsorcjum zaproponowało ponad 1 mln 882 tys. zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 630 tys. zł. Natomiast przebudowę skrzyżowania al. Niepodległości z al. Armii Krajowej firma wyceniła na 790 tys. zł, podczas gdy miasto założyło na ten cel kwotę 250 tys. zł.

Różnica między propozycjami firmy, a pierwotnym budżetem miasta wynosi więc prawie 2,3 mln zł. Te pieniądze trzeba będzie dołożyć. Można powiedzieć, że stanie się to kosztem środków, które były przeznaczone na przebudowę skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego.

Modernizacja skrzyżowań polega głównie na dobudowie prawoskrętów w miejscach gdzie często tworzą się zatory. W przypadku skrzyżowania na rondzie Dmowskiego (al. Piłsudskiego i al. Cieplińskiego) będzie ich dwa – jeden przy centrum handlowym Ameryka, a drugi przy Urzędzie Marszałkowskim.

Prace miały zakończyć się w październiku br. Teraz mówi się, że potrwają do końca roku. Tak czy inaczej w centrum Rzeszowa wkrótce może czekać nas drogowy horror, o czym już pisaliśmy TUTAJ. Oprócz przebudowy skrzyżowania przy rondzie Dmowskiego, niedługo rozpocznie się remont wiaduktu Śląskiego, a także przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Co może oznaczać dla mieszkańców kumulacja tych trzech inwestycji w jednym czasie, nie trzeba właściwie wyjaśniać.

Przebudowa skrzyżowań ma być realizowana w ramach projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie” finansowanego ze środków UE. Na razie nie wiadomo co z ostatnim skrzyżowaniem al. Wyzwolenia i al. Okulickiego.

Tomasz Wrzesiński

Zaś drugi prawoskręt ma zostać zbudowany obok centrum handlowego Ameryka
Fot. Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4