W piątek #SPiNDay 2023 w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”

KATEGORIA: EDUKACJA / 9 listopada 2023

Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” zaprasza wszystkich fanów nauki, odkryć i wiedzy wszelakiej do zgłębienia tajemnic fizyki jądrowej podczas akcji #SPiNDay 2023 w ramach Światowego Dnia Nauki dla Pokoju i Rozwoju UNESCO. Wydarzenie odbędzie się w najbliższe piątkowe popołudnie.

Już 10 listopada 10 instytucji zajmujących się popularyzacją wiedzy i nauki połączy siły w ogólnopolskiej akcji #SPiNDay 2023. Wydarzenie zainicjowane przez rzeszowskie Stowarzyszenie Explores od 2015 r. jest polską odpowiedzią na Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju UNESCO. Celem obchodów jest wzmocnieniu świadomości społecznej na temat znaczenia nauki dla pokojowego, zrównoważonego rozwoju społeczeństw, promocja solidarności międzynarodowej w dzieleniu się zdobyczami nauki, przypomnieniu zobowiązania do wykorzystywania nauki dla dobra społeczeństw, w skali zarówno krajowej, jak i międzynarodowej, zwróceniu uwagi na wyzwania, przed którymi stoi współczesna nauka oraz zwiększeniu wsparcia dla wysiłków i przedsięwzięć naukowych. W tegoroczne obchody włączyło się Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które sięgnęło po zagadki energetyki jądrowej.

- Czy wiecie, że w odległości do ok. 310 km od granic Polski działa osiem elektrowni jądrowych? Energetyka jądrowa to bardzo rozległy i emocjonujący temat. Warto swoje opinie kształtować na podstawie najnowszych wyników badań naukowych, wiedzy eksperckiej oraz w czasie spotkań z nauką. Takim spotkaniem jest najbliższe piątkowe wydarzenie w Podkarpackim Centrum Nauki. Gościem specjalnym naszych kuluarowych rozmów z ekspertami o nauce, które krótko określamy “Sofą naukową Podkarpackiego Centrum Nauki”, będzie autorytet naukowy - prof. dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk. Ale to nie wszystko. Podczas #SPiNDay 2023, w holu budynku, odbędą się pokazy naukowe w wykonaniu instruktorów naszej pracowni fizycznej. Wydarzenie jest bezpłatne - mówi Ilona Dusza Rzeszowska, kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Fot. Materiały organizatorów

PROGRAM WYDARZENIA #SPiNDay 2023 w Podkarpackim Centrum Nauki

Strefa wejścia do budynku (Hol) - wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność przyjścia)

● 17.00-18.00 - SOFA NAUKOWA – kuluarowe rozmowy z ekspertami o nauce na temat: „Małe reaktory modułowe (SMR), a Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)”. Wykład wprowadzający do tematu poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Kozak - Instytut Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk. Po wprowadzeniu nastąpi dyskusja dotycząca fizyki i energii jądrowej.

● 17:00-19:00 - JAK I DLACZEGO? - wystawa eksponatów naukowych, Stowarzyszenie ExploRes

● 18:00-19:00 - POKAZY NAUKOWE w wykonaniu instruktorów pracowni fizycznej Podkarpackiego Centrum Nauki

POKAZY FILMOWE w sali AV (zbiórka grup przy kasach) - wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność przyjścia)

● 17:00-18:00 - Fizyka kluczem do zrozumienia świata - blok filmów nagrodzonych w konkursie „Oczarowani Fizyką” IFJ PAN, 2023

● 18:00-19:00 - blok filmów edukacyjnych Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk, w tym „Dylatacja czasu”, „Ku Granicom Poznania”, „Tajemnicza cząstka Higginsa”.

STREFA EKSPOZYCJI WEWNĘTRZNEJ - wstęp płatny

● wystawy: Lotnictwo, Przyroda, Żyję

● symulator lotu samolotem

● warsztaty w pracowniach: Biologia i Ekologia, Fablab, Chemia, Robotyka

Fot. Materiały organizatorów

***

Misją Podkarpackiego Centrum Nauki jest aktywizacja społeczeństwa w kierunku uczenia się całożyciowego (lifelong learning), w zakresie umiejętności kluczowych dla województwa podkarpackiego, poprzez kreowanie przestrzeni stymulującej do zdobywania wiedzy i osobistego rozwoju w oparciu samodzielne doświadczanie nauki, kontakt z dziedzictwem regionalnym oraz odkrywanie złożoności i współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym, jak i osiągnięciami naszej cywilizacji. Podkarpackie Centrum Nauki nie tylko pobudza zainteresowanie wiedzą naukową. Jego celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego.

Więcej informacji o Podkarpackim Centrum Nauki można znaleźć na stronie www.pcn.org.pl

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4