Stalowa Wola ponownie uruchomi zabytkowe kino Ballada. Po modernizacji

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 10 listopada 2023

Fot. Miasto Stalowa Wola

Władze Stalowej Woli zdecydowały o modernizacji zabytkowego Kina Ballada, które działało wcześniej w latach 1958-2018. Dzięki renowacji kino ma wznowić działalność.

Remont historycznego kina

Informację o renowacji zabytkowego Kina Ballada w Stalowej Woli przekazano we wtorek 7 listopada podczas konferencji prasowej.

- Zdecydowaliśmy, żeby przywrócić Kino Ballada do życia, aby mogło kształtować kulturę Stalowej Woli na nowo – poinformował prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Kino Ballada to miejsce, które zapisało się bardzo mocno w historii Stalowej Woli. Pierwsza projekcja filmu miała tam miejsce w 1958 roku, gdy widzowie mogli obejrzeć „Paryżankę”. Po 60 latach w 2018 kino zaprzestało działalności.

- Wtedy podjęliśmy decyzję o tym, aby wykupić obiekt Kina Ballada. Pojawiały się bowiem pomysły, żeby przeznaczyć budynek na cele komercyjne – przypomniał pokrótce historię kina włodarz miasta.

Fot. Miasto Stalowa Wola

„Ballada” od początku była zaprojektowana i wybudowana jako obiekt kinowy. Prezydent miasta, podejmując decyzję o wykupie budynku, nie miał jeszcze ostatecznego pomysłu na zagospodarowanie obiektu, ale wiedział, że nie może on zostać skomercjalizowany.

- Po 5 latach wszyscy mamy takie poczucie, że brakuje miejsca, które w tradycyjnym klimacie pozwoli delektować się dziesiątą muzą – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Jest dofinansowanie

Aby jednak móc wznowić działalność kinową w obiekcie, potrzebna jest jego gruntowna modernizacja. Dlatego też miasto podjęło starania, aby uzyskać wsparcie finansowe na ten cel.

- Miło mi ogłosić, że dzięki przygotowanej koncepcji programowej, otrzymaliśmy olbrzymie dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy w ramach prefinansowania środków europejskich za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 3 mln 473 tys. zł wsparcia, przy wycenie zadania na kwotę 4 mln 278 tys. zł, pozwoli na całościowy remont obiektu od piwnic po dach. Pozostałą część środków zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – poinformował prezydent Stalowej Woli.

Fot. Miasto Stalowa Wola

W ramach zadania przeprowadzona będzie termomodernizacja obiektu, ocieplone zostaną ściany wewnętrzne, fundamentowe, piwniczne, wyremontowany zostanie dach, a stropy docieplone. Wymienione będą też okna i drzwi. Ponadto zastosowane będą odnawialne źródła energii, które będą wspomagały nowy system wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Dzięki tym rozwiązaniom koszty utrzymania obiektu zostaną zredukowane o 70%.

W ramach pierwszego etapu modernizacji Kina Ballada, poza salą kinową, korytarzem, holem i pracownią plastyczną, metamorfozę przejdą też pomieszczenia zaplecza technicznego oraz piwnice. To tam powstaną pracownie teatralne.

- W ostatnich latach mamy rozkwit działalności teatralnych w Stalowej Woli i w tym obiekcie, w pomieszczeniach piwnicznych chcielibyśmy uruchomić pracownie teatralne, aby tu mógł się rozwijać ruch teatralny. Chcemy dać ludziom teatru dodatkowe narzędzia, żeby mogli się rozwijać i tworzyć piękno naszej kultury – podkreślił prezydent Nadbereżny.

Fot. Miasto Stalowa Wola

Reaktywacja w 2025 r.

Pierwsze działania w kwestii przywrócenia życia w Kinie Ballada ruszą już w przyszłym roku. Początkiem 2025 roku będzie można przystąpić do drugiego etapu związanego z wyposażeniem w najnowocześniejszy sprzęt do emisji filmów, aby na przełomie lat 2025/2026 móc zaprosić mieszkańców na reaktywację Kina Ballada w nowej jakości, ale zakorzenionego w tradycji i historii miasta.

Prezydent Stalowej Woli podziękował wszystkim, którzy wsparli miasto w tym projekcie. Przede wszystkim ministrowi Piotrowi Glińskiemu, stalowowolskim parlamentarzystom: Janinie Sagatowskiej i Rafałowi Weberowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej Stanisławowi Sobierajowi, dyrektorowi MDK Markowi Gruchocie i pracownikom Urzędu Miasta oraz struktury miejskiej zaangażowanym w pozyskanie środków i prace projektowe.

- Kino Ballada to historia Stalowej Woli, historia nas wszystkich. Przez wiele lat to kino żyło, było najlepsze na Podkarpaciu. Dziękuję za szybką reakcję prezydenta, żeby wykupić ten budynek i za pozytywną decyzję radnych. Nie wyobrażam sobie, żeby i tym razem radni nie zagłosowali za budżetem, w którym przeznaczone będą środki na reaktywację tego ważnego obiektu. Mam nadzieję, że za dwa lata spotkamy się tu na dobrym filmie o Stalowej Woli – powiedział Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Fot. Miasto Stalowa Wola

Trochę historii

O działalności kinowej w mieście mówił Marek Gruchota dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

- Po remoncie budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zlikwidujemy działalność filmową Kina Wrzos. W związku z tym w naturalny sposób dążymy do tego, żeby przywrócić działalność kinową w Kinie Ballada, żeby to było nasze miejskie kino. Komfort oglądania filmów jest tu fantastyczny, zdecydowanie lepszy niż w sali widowiskowej MDK, ponieważ ekran jest dwa razy większy niż był w Kinie Wrzos – mówił dyrektor Marek Gruchota.

Fot. Miasto Stalowa Wola

Dyrektor MDK przypomniał też historię powstania obu kin w Stalowej Woli i przybliżył warunki emitowania hitów kasowych w poszczególnych kinach.

- Ze względu na prowadzoną działalność artystyczną w MDK, nie mogliśmy spełniać wymogów producentów i nie byliśmy konkurencyjni. Nie rezygnujemy jednak z kina artystycznego. Nadal będzie funkcjonować mała sala do seansów bliżej widza. Duże projekcje natomiast będą emitowane w Kinie Ballada. Myślę, że repertuar będzie satysfakcjonujący i jak dotychczas będzie przynosił wiele radości mieszkańcom Stalowej Woli – podkreślił Marek Gruchota.

Wokul

Fot. Miasto Stalowa Wola

Fot. Miasto Stalowa Wola

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4