Koalicja Obywatelska chce wzmocnienia roli samorządów. Jaki ma plan?

KATEGORIA: POLITYKA / 10 października 2019

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa; Jolanta Kaźmierczak, radna Rady Miasta Rzeszowa; Zdzisław Gawlik, poseł na Sejm RP oraz Wiesław Ziemiński, radny Rady Miasta Rzeszowa.
Fot. Kamila Szeliga.

Wzmocnienie budżetów obywatelskich, sołectw i rad mieszkańców to propozycja Koalicji Obywatelskiej. Rzeszowscy samorządowcy tej formacji politycznej mówili na środowej konferencji o tym, jakich zmian chcieliby dokonać w temacie wzmocnienia roli samorządów. Według działaczy Koalicji Obywatelskiej sytuacja finansowa samorządów przez ostatnie lata znacznie się pogorszyła, co ich zdaniem przekłada się na znaczny spadek inwestycji samorządowych.

Członkowie Koalicji Obywatelskiej chcą, aby dochody PIT i CIT w całości były przekazywane samorządom. - To samorządy wiedzą jak dobrze i mądrze wydatkować środki na realizacje zadań własnych i inwestycji – mówiła Teresa Kubas-Hul.

Następnie Teresa Kubas-Hul wypowiedziała się na temat proponowanych przez KO zmian dotyczących służby zdrowie i oświaty, proponując aby samorząd województwa przejął od Narodowego Funduszu Zdrowia rolę głównego organizatora regionalnych systemów opieki zdrowotnej razem z funduszami na ten cel. Władza centralna miałaby wtedy ustalać i monitorować standardy dostępności opieki zdrowotnej. Natomiast w temacie oświaty KO chciałaby zwiększenia autonomii programowej szkół i samorządów. Zadaniem władz centralnych byłoby finansowanie wynagrodzeń nauczycieli.

– To samorządowcy mają decydować o tym ile szkół będzie, jakie szkoły będą i jak będzie wyglądał w nich program kształcenia – wymieniała Kubas-Hul.

Kolejnym z punktów na liście propozycji zmian Koalicji Obywatelskiej było wymienione „prawo do mieszkania w przyjaznej przestrzeni”. Pod tym hasłem kryje się chęć zapewnienia nowych źródeł finansowania samorządowych projektów mieszkaniowych.

– Skąd weźmiemy na to środki? M. in. ze zreformowanego podatku od nieruchomości – tłumaczyła Teresa Kubas-Hul.

Pozostałe propozycje zmian jakie przedstawiono, to m. in.:

- „łatwy dostęp do transportu publicznego” - tu oczywiście samorząd powiatowy miałby przejąć odpowiedzialność za organizację transportu publicznego na terenie ponadgminnym,

- „prawo do kultury” - tu KO proponuje nową formułę połączenia placówek kultury wraz z bibliotekami oraz dodatkowym bonem na kulturę dla mieszkańca. Taki bon byłby do wykorzystania na terenie gminy, na różnego rodzaju aktywność organizowaną przez ośrodki kultury,

- „podatek gminny od nieruchomości” - rzeszowscy samorządowcy KO proponowali, żeby ten podatek był naliczany według wyceny wartości majątku, a nie powierzchni danej nieruchomości. Z drugiej strony chcieliby stworzyć możliwość udzielenia ulg przez samorząd w zakresie podatku od nieruchomości w bardzo uzasadnionych przypadkach. Jedną z takich okoliczności mogą być np.: ponoszone przez przedsiębiorcę dodatkowe nakłady inwestycyjne, tworzenie nowych miejsca pracy,

- „komunalny bank mieszkaniowy” - czyli bank kreujący kapitał przeznaczony na lokalne inwestycje mieszkaniowe,

- „powołania rzecznika praw mieszkańców” - osoba rzecznika miałaby być wybierana bezpośrednio przez mieszkańców lub organy samorządowe. Do zadań rzecznika praw mieszkańców należałoby badanie naruszeń praw i wolności obywateli na skutek działań samorządów.

Koalicja Obywatelska zaproponowała również „nowy instrument” jakim jest lokalny crowdfunding, czyli pozyskiwanie przez samorządy środków na dodatkowe projekty i inicjatywy bezpośrednio od mieszkańców, którzy dokonywaliby dobrowolnych wpłat poprzez internetowe platformy crowdfundingowe.

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa; Jolanta Kaźmierczak, radna Rady Miasta Rzeszowa; Zdzisław Gawlik, poseł na Sejm RP oraz Wiesław Ziemiński, radny Rady Miasta Rzeszowa.
Fot. Kamila Szeliga.

- 13 października zdecydujemy sami o tym, czy chcemy Polski centralnie sterowanej z Warszawy, czy żeby ta podmiotowość samorządów była utrzymana – mówił poseł Zdzisław Gawlik. – Stoimy przed wyborem czy chcemy wzmacniać samorządy, czy chcemy wzmacniać władzę centralną.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4