Na kilku liniach MKS pojawiły się nowe autobusy. To Iveco rodem z Czech

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 11 stycznia 2019

Nowy autobus Iveco na linii MKS nr 220
Fot. Patryk Wiercioch

Grudniowe zapowiedzi przedstawicieli Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” spełniły się i pierwsze sztuki nowych autobusów Iveco zakupionych przez ten podmiot mogą od kilku dni spotkać na niektórych liniach pasażerowie MKS. Autobusy pojawiły się m.in. na liniach 202, 205, 207, 220, 224 i 227.

Dla klientów Międzygminnej Komunikacji Samochodowej obsługującej podmiejskie połączenia do podrzeszowskich gmin to ważne wydarzenie. Do tej pory często słychać było skargi na stan taboru obsługującego linie MKS. Autobusy te należą do rzeszowskiego PKS-u i najlepsze lata mają już dawno za sobą. Dużą część wozów na liniach MKS stanowią używane MAN-y odkupione od niemieckich przewoźników (stąd charakterystyczne berlińskie malowanie wozów). Zakup nowych wozów ma zmienić tę sytuację.

Przypomnijmy, że umowę na dostawę 39 szt. 10-metrowych autobusów typu Iveco Crossway 10,8 Związek Gmin „PKS” podpisał z firmą ABP Bus&Coach, autoryzowanym dealerem Iveco. Wartość kontraktu to 37,5 mln zł. Wozy produkowane są przez należące do włoskiego koncernu zakłady w Czechach (dawna Karosa).

Autobusy zostały zakupione w ramach projektu „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF” o wartości ponad 128 mln zł (prawie 88 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych). W ubiegłym roku dostarczono 25 wozów, reszta czyli 14 ma pojawić się w najbliższym czasie.

Nowy autobus Iveco na linii MKS nr 220
Fot. Patryk Wiercioch

Na razie większość dostarczonych już pojazdów stoi jeszcze w bazie PKS przy al. Wyzwolenia. Autobusy zostały wyposażone w systemy informacji pasażerskiej (tablice zewnętrzne z informacją o numerze i kierunku linii, wewnętrzne tablice informacji pasażerskiej oraz system głosowego zapowiadania przystanków) a także monitoringu. Obecnie właściciel pojazdów jest na etapie procesu rejestracji autobusów. Kilka egzemplarzy wyjechało na trasy.

- Chcieliśmy zaprezentować mieszkańcom, że nowe autobusy już są. Chcieliśmy też pokazać w praktyce jaki będzie efekt rzeczowy tego projektu – wyjaśnia Remigiusz Wzorek, przewodniczący zarządu Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”.

Bieżącą obsługą wozów zajmuje się PKS w Rzeszowie S.A., którego właścicielem jest Związek Gmin.

- Autobusy muszą być utrzymywane w sprawności technicznej i w tej kwestii współpracujemy z naszą spółką – mówi przewodniczący Wzorek.

Nowe pojazdy otrzymały także nowe malowanie. Są turkusowo-jasnopopielate. Mają łatwo odróżniać się od dotychczasowych barw wozów PKS, a także malowania używanego przez rzeszowską komunikację miejską.

Zakup 39 Iveco to nie koniec inwestycji w tabor jakie planuje Związek Gmin „PKS”. Trwa właśnie trzeci przetarg na zakup 15 autobusów o długości 12 metrów. Za pierwszym razem nie było ofert. Za drugim razem mimo rozstrzygnięcia i wyboru oferty spółki Autosan przetarg ostatecznie unieważniono. Termin składania ofert w obecnym postępowaniu upływa 17 stycznia.

Krzysztof Kuchta

Nowe Iveco na terenie zajezdni PKS przy al. Wyzwolenia
Fot. Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4