Za nami trudny rok 2020. Zobaczcie jak wyglądał na najlepszych zdjęciach

KATEGORIA: FOTORELACJE / 31 grudnia 2020

Fot. pixabay

Odchodzący w już w przeszłość 2020 rok był zapewne dla wszystkich z nas z pewnością trudnym wyzwaniem. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas konieczność wielu zmian w życiu. Mimo wielu negatywnych emocji i przeżyć trzeba jednak starać się dostrzegać pozytywne aspekty 2020 r. Sprawdźcie jak mijający rok prezentuje się w kadrach naszych fotoreporterów.

STYCZEŃ

2020 rok powitaliśmy w raczej entuzjastycznych nastrojach, patrząc optymistycznie w przyszłość. 1 stycznia 2020 z pewnością wyjątkowo szczęśliwym dniem dla Pauliny i Patryka, którzy 15 minut po północy, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przywitali na świecie swoje trzecie dziecko. Dodatkowym powodem do szczęścia dla rodziców malutkiej Weroniki był fakt, że ich córka została pierwszą mieszkanką Rzeszowa urodzoną w 2020 roku. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Natomiast parę dni później, w styczniowe święto Trzech Króli mogliśmy być świadkami i uczestnikami przejścia ulicami Rzeszowa kolorowego korowodu 8. Orszaku Trzech Króli, który tym razem odbył się pod hasłem „Cuda Cuda Ogłaszajcie”. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Końcem stycznia miała miejsce kolejna odsłona charytatywnego koncertu „Serca Sercom” w teatrze Maska. Podczas tego wydarzenia dziennikarze lokalnych mediów, aktorzy Teatrów Maska i W. Siemaszkowej, a także muzycy z zespołu The Freeborn Brothers zebrali 12 tys. zł dla wychowanków Domu Dziecka w Strzyżowie. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Sebastian Stankiewicz

LUTY

W lutym już po raz 25 rzeszowskimi ulicami przeszła Droga Krzyżowa, w której udział wzięło blisko 3 tys. osób. Modlitwie przewodniczył bp rzeszowski Jan Wątroba. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy, że to ostatnie z masowych zgromadzeń, gdzie jeszcze mogliśmy uczestniczyć swobodnie w biskości z drugim człowiekiem, bez maseczki na twarzy i strachu przed groźnym wirusem. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

MARZEC

W miesiącu marcu po raz pierwszy usłyszeliśmy o wirusie COVID-19. W naszym kraju odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wykryto go w szpitalu w Zielonej Górze u 66-letniego mężczyzny, który przyjechał z Niemiec. Natomiast pierwszy pacjent na Podkarpaciu, u którego zdiagnozowano pozytywny wynik na Covid-19 pojawił się 11 marca. Od 20 marca w kraju ogłoszono stan epidemii. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu restrykcyjnych obostrzeń w przestrzeni publicznej celem ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

KWIECIEŃ

Przełom marca i kwietnia był bardzo trudnym miesiącem dla większości z nas. Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 wywróciła nam życie o 180 stopni, a znany nam dotychczasowy świat w zasadzie zatrzymał się w miejscu. Opustoszałe ulice, zamknięte sklepy, restauracje, teatry i kina. A ruch uliczny wyglądał jak w latach 70. Życie publiczne zaczęło powoli wracać do normy od 20 kwietnia, kiedy rząd zniósł pierwsze obostrzenia. TUTAJ i TUTAJ artykuły z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

MAJ

W maju bez zmian, kolejny miesiąc restrykcji związanych z koronawirusem. COVID-19 był bezlitosny i by chronić ludzi przed zakażeniem zaczęto odwoływać różne masowe imprezy w kraju. Z tego powodu odwołano w Rzeszowie między innymi wielkie świętowanie studentów, czyli Rzeszowskie Juwenalia oraz Kulturalia. Nie świętowaliśmy w tym roku także urodzin ulicy Pańskiej, czyli słynnego rzeszowskiego deptaku 3 Maja. Święto to w Rzeszowie zawsze gromadziło tłumy rzeszowian na jarmarkach, koncertach i innych atrakcjach związanych z tym dniem. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

CZERWIEC

Czerwiec zaczął być zwiastunem lekkiej poprawy sytuacji epidemicznej w kraju. Wydawało się, że mimo pandemii nasze życie jakby powolnie zaczyna się normalizować. Ilość zakażeń w skali kraju i na Podkarpaciu z każdym kolejnym dniem była podobna i nie wzrastała. Od 1 czerwca w życie wszedł kolejny, 4 etap znoszenia obostrzeń.

Polacy, także rzeszowianie, zaczęli coraz mocniej angażować się kampanię wyborczą towarzyszącą wyborom na prezydenta kraju. Pierwotnie wybory miały odbyć się w maju, jednak ze względu na niestabilną sytuację związana z pandemią wirusa, po długich i emocjonujących dyskusjach na sztykach władzy, zostały przeniesione na 28 czerwca. Pierwszą turę wygrał urzędujący wówczas prezydent Andrzej Duda, a jego przeciwnikiem w drugiej turze został Rafał Trzaskowski. Oczywiście wszyscy wiemy jak zakończyło się to decydujące starcie w walce o stanowisko prezydenta Polski. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Natomiast końcówka czerwca dla mieszkańców Podkarpacia była dodatkowo przykra. Nasz region dotkliwie doświadczyły powodzie, poważnie zalanych zostało kilka powiatów. Skala strat wywołanych lokalnymi podtopieniami była ogromna – ponad 1,2 mld zł. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

LIPIEC

12 lipca ponowienie ruszyliśmy do urn wyborczych, by w drugiej turze zdecydować kto zostanie prezydentem kraju. Wygrał Andrzej Duda zapewniając sobie tym samym drugą kadencję na stanowisku prezydenta kraju. Dzięki tej wygranej stał się drugim w historii wolnej Polski, po Aleksandrze Kwaśniewskim, prezydentem dwukrotnie wybrany przez Polaków na to stanowisko. Urzędujący prezydent, który w ostatni dzień kampanii wyborczej pojawił się w Rzeszowie, uzyskał poparcie na poziomie 51.03 procent. Pokonał Rafała Trzaskowskiego, na którego zagłosowało 48.97 procent wyborców. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

W lipcu odnieśliśmy także duży sukces w sporcie. Po 26 latach do Rzeszowa wróciły rozgrywki piłkarskie na poziomie 1 ligi za sprawą awansu Apklan Resovii Rzeszów. Końcem lipca popularne „Pasiaki” w finale baraży o awans na wyższy poziom rozgrywkowy pokonali inną rzeszowską drużynę - Stal. Po 90 minutach i dogrywce mecz zakończył się wynikiem 0-0. Rozstrzygnięcie nastąpiło w serii rzutów karnych, w której Resovia pokonała Stal 7-6. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

SIERPIEŃ

W sierpniu nastąpiło długo oczekiwane przez rzeszowian wydarzenie. Otwarto nowe przejście podziemne łączące plac Dworcowy z peronami dworca PKP oraz ulicą Kochanowskiego. Przejście to zostało zbudowane w ramach generalnej przebudowy Stacji Rzeszów Główny, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Tunel zastąpił zabytkową kładkę kolejową, której ostatnia część została zdemontowana w marcu tego roku. Głównym wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum czterech firm, w którego skład wchodzi nasza lokalna firma INŻYNIERIA RZESZÓW S.A. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

WRZESIEŃ

W Rzeszowie we wrześniu ogłoszono, że w 2021 roku rozpocznie się inwestycja mieszkaniowa w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Około 850 mieszkań na wynajem ma powstać w rejonie osiedla Przybyszówka w Rzeszowie. W podpisaniu porozumienia udział wzięli m.in wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, ówczesna wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emiliewicz, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiejem Druzińskim, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Karol Woliński

PAŹDZIERNIK

W październiku niestety doszło do bardzo znaczącego wzrostu zakażeń wirusem COVID-19 w naszym regionie ale też w kraju. W związku z tym rząd ponownie przywrócił restrykcyjne obostrzenia w życiu publicznym. Koniec października zdominowała natomiast kwestia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, według którego aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wywołało emocjonujące dyskusje nie tylko wśród polityków, także w przestrzeni publicznej, co skutkowało kilkudniowymi protestami środowisk lewicowych i feministycznych w całej Polsce. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

LISTOPAD

W listopadzie sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie uległa polepszeniu, wciąż odnotowywano wzrosty zakażeń. Rząd zdecydował o uruchomieniu w każdym województwie szpitala tymczasowego przeznaczonego tylko dla pacjentów z COVID-19. Na Podkarpaciu tego typu placówka została zlokalizowana w nowo budowanym skrzydle Szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

W listopadzie doszło również do ważnego wydarzenia w kwestii przejęcia przez Rzeszów Zamku Lubomirskich i budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego. 20 listopada prezydent Tadeusz Ferenc i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podpisali akt notarialny, na mocy którego miasto przekazało na rzecz Skarbu Państwa ponadhektarową działkę przy ul. Granicznej i Zielonej, na której ma powstać gmach nowego Sądu Okręgowego. Do nowego obiektu pracownicy Sądu Okręgowego przeniosą się z Zamku Lubomirskich, który ma trafić pod zarząd miasta. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

GRUDZIEŃ

Ostatni miesiąc odchodzącego do historii 2020 roku przyniósł nam światełko w tunelu w kwestii walki z pandemią koronawirusa, który rzeczywiście stał się królem i głównym bohaterem mijającego roku. Końcem grudnia w wielu krajach rozpoczęły się pierwsze szczepienia na COVID-19. Szczepionki w naszym kraju w pierwszej kolejności zostały przeznaczone dla służby medycznych, farmaceutów oraz pracowników administracyjni przy instytucjach medycznych. Na Podkarpaciu pierwszą zaszczepioną osobą była lek med. Jolanta Kluz-Zawadzka pełniąca funkcję konsultanta medycznego ds. epidemiologii oraz 10 medyków ze szpitala MSWiA w Rzeszowie, gdzie odbyły się te pierwsze szczepienia. TUTAJ artykuł z tego dnia i więcej zdjęć.

Fot. Paweł Bialic

Karol Woliński

Tak prezentuje się już mijający 2020 rok w obiektywie naszych fotoreporterów, którzy uchwycili ważne wydarzenia tego pandemicznego roku. Miejmy nadzieję, że szybko i już niedługo zapomnimy o tych wszystkich problemach i przykrościach jakie przyniósł nam odchodzący rok. Niech NOWY 2021 ROK będzie dla Was przede wszystkim obfity w dobre zdrowie, przynosi Wam więcej powodów do radości i szczęścia niż ten mijający. Drodzy Czytelnicy życzymy Wam dużo radości z życia, wielu pozytywnych wyzwań ale przede wszystkim dużo, dużo lepszego roku niż ten, który właśnie się z nami żegna.

Wszelkiej pomyślności życzy zespół redakcyjny CzytajRzeszow.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4